تبلیغات
BYSTSY.IR|پایگاه خبری تحلیلی بیست و سی - چرا هند جنگنده‌های آمریكایی را خریداری نمی‌كند
خبر نامه بیست و سی

خبر نامه بیست سی


سایت بیست و سی یک سایت مستقل است که هیچ خط قرمزی ندارد چون نویسنده این سایت معتقد است که موضوعی وقتی خبر می شود باید به دست مخاطب برسد .
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
آرشیو سایت
خبرنگاران ما
موضوعات
لینک دوستان
آمار و ارقام سایت
  • كل بازدیدها : 485
  • بازدید این ماه : 125
  • بازدید ماه قبل : 147
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
نظر سنجی
    به نظر شما از نبودن علی مطهری در مجلس، کدام گروه بهره بیشتر ی می برد؟

پیوندهای روزانه
گزارش تصویری
جوانفكر اخبار مهم برخی رسانه‌ها را جعلی خواند
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
برچسب


تبلیغات در پایگاه خبری بیست و سی

به گزارش بیست  و سی: مجله آمریكایی فارین‌پالسی در گزارشی نوشت: هند تصمیم گرفته است تا در بزرگترین مناقصه دفاعی تاریخ خود كه شامل قراردادی به ارزش بیش از 10 میلیارد دلار برای خرید 126 جت جنگنده چندمنظوره می‌شود، از جت‌های اف-16 و یا اف-18 آمریكا خریداری نكند. 

بر اساس این گزارش، هند در نتایج بررسی‌های خود تنها از جت "رافائل " ساخت شركت "داساولت " فرانسه و "تایفون " ساخت یك كنسرسیوم اروپایی نام برده است. 

بر اساس این گزارش، منتقدان، از نقطه نظر همكاری‌های استراتژیك هند و آمریكا، این اقدام دهلی‌نو را می‌توان به منزله ضربه دیگری از سوی هند به ایالات متحده ارزیابی كرد. این در حالی است كه آمریكا بعد از توافقنامه تاریخی انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز در سال 2008 به هند وعده تفاهم و همكاری‌های دوجانبه را داده بود. 

خطای آمریكا اینجاست كه میل و توانایی هند برای همكاری با خود را بیش از میزان واقعی آن تخمین زده است. این در حالی است كه هند غیرقابل اطمینان بوده و برای درك این مطلب تنها كافی است تا به ناتوانی این كشور در به تصویب رساندن و اجرایی كردن توافقنامه انرژی‌هسته‌ای صلح آمیز سال 2008 نگاه كرد. 

به اعتقاد این دسته از منتقدان، سیاست خارجی هند اگرچه می‌كوشد تا در مسیری همگام با آمریكا حركت كند اما همچنان تحت هدایت جنبش عدم تعهد قرار داشته و به دنبال كسب یك خودمختاری استراتژیك است. البته اگر این تمایل به سمت موضع‌گیری‌های خصمانه علیه غرب پیش نرود. 

اگرچه تصمیم اخیر هند كاملا ناامید كننده است اما تحلیل بیان شده از منتقدان نیز به دلایلی كه در ادامه می‌آید ناقص است. 

اول آنكه ایالات متحده منافع ملی در خودمختاری استراتژیك هند دارد. زیرا یكی از نتایج مهم ترقی ژئوپولیتیك هند موجب جلوگیری از برتری و قدرت گرفتن چین در آسیا می‌شود. 
در واقع از نقطه نظر منافع ملی آمریكا، حفظ خودمختاری استراتژیك هند از طریق رشد توانایی‌های داخلی این كشور و ایجاد مشاركت‌های خارجی با گروهی از قدرت‌های مهم از جمله آمریكا،‌ ژاپن، كره‌جنوبی، استرالیا، اندونزی و كشورهای اروپایی، امری حیاتی است. 
بنابراین، توافقنامه انرژی هسته‌ای، فروش تجهیزات دفاعی پیشرفته از سوی آمریكا به هند،‌ به اشتراك‌گذاری فناوری و دیگر ابتكارات صورت گرفته از سوی ایالات متحده همگی با هدف ایجاد قدرت برای هند و ترفیع سطح توسعه این كشور طراحی شده‌اند. 
در نتیجه این ایده تجاری كه هدف نهایی سیاست آمریكا در قبال هند، ایجاد یك بازار جدید سودده برای شركت‌های دفاعی آمریكاست، چندان معتبر نیست. 

اما دومین دلیل در رد تحلیل بیان شده این است كه نتیجه فروش دفاعی مذكور هرچه كه باشد، هند عضو عدم تعهد نیست. "مانموهان سینگ " نخست‌وزیر هند به دلیل معاهده هسته‌ای با آمریكا، دولت خود را با رای عدم اعتماد در سال 2008 مواجه ساخت. 
از سوی دیگر، مانورهای نظامی هند بیش از هر كشور دیگری با نیروهای مسلح آمریكا بوده و ایالات متحده هم‌اكنون تبدیل به اولین تامین كننده سلاح این كشور شده است و توانسته هواپیماهای شناسایی، هواپیماهای باری، كشتی و دیگر فناوری‌های پیشرفته را به هند بفروشد. 
گذشته از آمریكا، شركای جدید و رو به رشد هند نیز تقریبا همگی از كشورهای كرانه اقیانوس هند و آرام هستند كه از عواقب قدرت روزافزون چین نگران بوده و به دنبال متوازن ساختن آن هستند. 

اینكه بودجه سالانه دفاعی دو رقمی هند افزایش یافته و این كشور تبدیل به بزرگترین وارد كننده سلاح در جهان شده است، ربطی به ایالات متحده، اروپا و یا ژاپن ندارد. بلكه این اقدامات با در ابتدا با نگاه به چین و بعد از آن با نگاه به پاكستان صورت گرفته است. 
در همین راستا نیز نخست‌وزیر هند اخیرا در اجلاس گروه "بریك " حاضر شد. این در حالی بود كه سخنگوی وزارت خارجه این كشور پیش از سفر نخست‌وزیر تصریح كرد كه هند اهمیت بیشتری برای دسته‌بندی "ایبسا " (متشكل از هند، برزیل و آفریقای جنوبی) قائل است زیرا بر خلاف بریك، ارزش‌های مشتركی با این گروه دارد. 

*آمریكا منبع قابل اطمینان برای تامین ادوات نظامی هند نیست 

به عنوان سومین دلیل نیز باید دیدگاه دهلی‌نو در مورد فروش هواپیماها را مورد نظر قرار دهیم. 
با وجود پیشرفت‌هایی كه طی سال‌های اخیر صورت گرفته، ایالات متحده بطور كم‌سابقه‌ای در شرایطی قرار گرفته كه از نقطه نظر هندی‌ها، منبعی قابل اطمینان برای تامین ادوات نظامی نیست. زیرا آمریكا بارها هند را تحریم كرده و در چند دوره‌ مختلف فروش تسلیحات نظامی، فناوری‌ها و قطعات یدكی به این كشور را قطع كرده است. ایالات متحده همچنین تسلیحات پیشرفته‌ای را در اختیار رقبای كلیدی هند قرار داده است. (پاكستان از سال 1954 و چین در دهه 80 میلادی). 

*انتقاد از دولت هند به دلیل نزدیك شدن به واشنگتن 

از لحاظ سیاسی دولت هند به دلیل نزدیك شدن به واشنگتن مورد حملات زیادی قرار می‌گیرد. بنابراین می‌كوشد تا با خودداری از خرید جنگنده‌های آمریكایی خود را در برابر اتهامات و حملات بیشتر حفظ كند. 
هدف سیاسی كلیدی دیگری كه در این زمینه وجود دارد این است كه دولت هند می‌كوشد تا از بروز رسوایی‌ها و فسادهایی كه خریدهای دفاعی قبلی این كشور را آلوده كرده بود جلوگیری كند. ( قابل توجه‌ترین این رسوایی‌ها ماجرای "بوفورز " در دهه 80 میلادی بود كه موجب سقوط دولت هند شد.) 

در نتیجه احتمال بروز یك رسوایی به خاطر نقش فشار سیاسی آمریكا به دولت هند برای خرید جنگنده‌ها از این كشور موجب شده تا سیاستمداران این كشور از معامله با آمریكا خودداری كنند تا خود را مصون نگه دارند. 
اما عامل سیاسی دیگری كه در این رابطه وجود دارد چیزی است كه "جرووا جایشانكار " روزنامه‌نگار هندی آن را "رانش كلی " در روابط هند و آمریكا توصیف می‌كند كه "تنها موجب افزایش قدرت چانه‌زنی دو طرف شده است ". 

*ناكارآمدی روابط دوجانبه هند و آمریكا 

جایشانكار این مسئله را اینطور توضیح می‌دهد: این دوره از رانش با اقدامات اشتباه دولت اوباما در چین و افغانستان شروع شد و به رغم سفر رئیس‌جمهوری آمریكا در نوامبر سال گذشته به هند، ادامه یافت. 
ناكارآمدی روابط دوجانبه هند و آمریكا طی بیش از دو سال گذشته نیز از جمله دلایل تصمیم اخیر هند در رابطه با خرید هواپیماهای جنگنده بود. 
این گزارش در ادامه می‌نویسد: نكته دیگر اینكه، ‌تصمیم هند برای قرار ندادن هواپیماهای جنگنده آمریكایی در لیست مناقصه یك تصمیم فنی بود. زیرا ناوگان كنونی این كشور شامل هواپیماهای روسی و فرانسوی است و زیرساخت‌های حمایتی زمینی برای عملیات‌های هوایی نیز چندان با جنگنده‌های آمریكایی سازگار نیست. 

از سوی دیگر برخی معتقدند كه جنگنده‌های اروپایی پیشرفته‌تر از مدل‌های قدیمی جنگنده‌های آمریكایی هستند. و برخی از این جنگنده‌ها در نبردهای آزمایشی در هند، بهتر از رقبای آمریكایی خود عمل كرده‌اند. 

هواپیماهای آمریكایی همچنین گران‌تر هستند كه این عامل برای هند كه بیش از هر كشور دیگری در آفریقای سیاه، جمعیت فقیر دارد، مهم‌تر است. 

مطالب بیان شده در دفاع از تصمیم هند نیست. سود بزرگ شركت‌های آمریكایی از كسب قرارداد فروش 126 جنگنده چند منظوره، تنها منفعت حاصل از چنین معامله‌ای نبود. بلكه این معامله می‌توانست تامین دراز مدت تسلیحات و برقراری روابط آموزشی بین نیروی هوایی دو كشور را فراهم كند. 
به هر حال هند بطور موفقیت‌آمیزی جنگنده‌های رافالس و یا تایفونز خود را خریداری خواهد كرد. اما به هر حال سران پكن و اسلام‌آباد احتمالا بر عكس مقامات واشنگتن با لبخند این ماجرا را نظاره می‌كنند. 


برچسب ها:هند، آمریکا، خرید جنگنده،
ارسال توسط مصطفی شیری | تاریخ : شنبه 17 اردیبهشت 1390 | نظرات ()
تمام اخبار برگزیده ی روز
عناوین آخرین مطالب ارسالی از پایگاه خبری بیست و سی
صفحات دیگر

پیج رنک گوگل

پیج رنک

Online User