تبلیغات
BYSTSY.IR|پایگاه خبری تحلیلی بیست و سی - سیاست تأسیس بی‌رویه بانك‌ها در تناقض آشكار با بانكداری اسلامی است
خبر نامه بیست و سی

خبر نامه بیست سی


سایت بیست و سی یک سایت مستقل است که هیچ خط قرمزی ندارد چون نویسنده این سایت معتقد است که موضوعی وقتی خبر می شود باید به دست مخاطب برسد .
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
آرشیو سایت
خبرنگاران ما
موضوعات
لینک دوستان
آمار و ارقام سایت
  • كل بازدیدها : 485
  • بازدید این ماه : 125
  • بازدید ماه قبل : 147
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
نظر سنجی
    به نظر شما از نبودن علی مطهری در مجلس، کدام گروه بهره بیشتر ی می برد؟

پیوندهای روزانه
گزارش تصویری
جوانفكر اخبار مهم برخی رسانه‌ها را جعلی خواند
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
برچسب


تبلیغات در پایگاه خبری بیست و سی

ابوالقاسم حكیمی پور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بیست و سی اظهار داشت: تأسیس بی رویه بانكهای جدید، فوق العاده برای اقتصاد كشور به خصوص بازار سرمایه خطرناك است و به بروز نوعی اغتشاش در این بازار منجر می شود. 
وی با بیان اینكه طرح اینگونه نظرات كه «افزایش تعدد بانكها نگران كننده نیست» و یا «محدودیتی برای ایجاد بانكهای جدید نیست»، بسیار خطرناك است و باید این نظرات اصلاح شود اظهارداشت: یكی از بزرگترین مشكلاتی كه ناشی از تعدد بانكها ایجاد می شود، تلاش آنها برای جذب سرمایه ها و در نتیجه خرد شدن نقدینگی و توزیع آن در حد كوچك است، بنابراین، امكان تزریق آن به اقتصاد، برای انجام حركتهای بزرگ و ملی و بالا بردن اشتغال قابل تحقق نیست. 

* اجازه تأسیس بانكهای جدید تا سرحد عدم خروج از توازن اقتصادی 

وی با تأكید بر اینكه باید بین ظرفیت اقتصادی و تعدد فعالیت بانكهای جدید یك نسبت منطقی وجود داشته باشد گفت: اقتصاد ایران، یك اقتصاد تك محصولی است باید بتواند در این شرایط از یك ثبات اقتصادی برخوردار باشد، اجازه تأسیس بانكهای جدید باید در حدی باشد كه این توازن اقتصادی را از بین نبرد. 
حكیمی پور گفت: گسترش بی رویه بانكهای خصوصی به ایجاد نوعی آنارشیسم اقتصادی منجر خواهد شد. 

* افزایش بی رویه بانكهای خصوصی مغایر با بانكداری اسلامی و بدون ربا 

این اقتصاددان با بیان اینكه بانكهای خصوصی به دنبال سودآوری هستند، اظهارداشت: بانكهای خصوصی به دنبال سودآوری محض هستند بنابراین، خود را ملزم به رعایت قوانین بانكداری اسلامی و بدون ربا نمی دانند. 
وی همچنین گفت: افزایش و تعدد بانكهای جدید، از قدرت نظارت كامل بانك مركزی بر بانكها و كنترل فعالیت آنها می كاهد. 

* امكان تكرار تجربه شكست غرب در صورت افزایش روند تأسیس بانكهای جدید 

حكیمی پور گفت: اگر در كشورهای دیگر ناشی از بحران زایی بانكها، موجبات شكست اقتصادی فراهم شد، به سرعت برای تهیه پادزهر در برابر این مشكل و بحران اقدام شد. اگر این اتفاق در ایران بیفتد، اهرمهای لازم برای مقابله با آن در اختیار نیست. 
وی افزود: زمانی كه ناشی از بحرانزایی بانكها، اقتصاد غرب و آمریكا دچار بحران شد، عمده كارشناسان به ضعیف نظارت بر روند فعالیت بانكها انتقاد كردند، این در حالی بود كه به اندازه كافی در این كشورها واحدهای ریسك و نظارت و كنترل وجود داشت. 

* عدم وجود سیستم مدیریت حسابداری متوازن و یكپارچه در سیستم بانكی 

این اقتصاددان با تأكید بر اینكه باید واحدهای نظارتی بر روند فعالیت بانكها افزایش یابد، نسبت به عدم هماهنگی سیستم مدیریت حسابداری در بانكهای كشور انتقاد كرد و گفت: حسابرسی دولتی و خصوصی كاملاً با هم متفاوت بوده و این تفاوت در بانك مركزی و بانكها نیز مشاهده می شود. 
وی با بیان اینكه هنوز سیستمهای حسابرسی در بانكهای كشور هماهنگ نیستند افزود: علاوه بر مشكلات نرم افزاری و سخت افزاری در این خصوص و عدم هماهنگیهای لازم، باید به سنتی و غیرمدرن بودن سازمانهای نظارت كننده در این خصوص اشاره كرد. 

* عمده بانكهای كشور به ظاهر سودده هستند 

حكیمی پور گفت: سیستم سنتی سازمان حسابرسی سبب شده تا عمده حسابهای بانكها تأیید شوند در حالی كه خود بانك مركزی می داند كه عمده این بانكها دچار بحران هستند. 
وی با بیان اینكه عمده بانكهای كشور به ظاهر سودده هستند و اكثر آنها ورشكسته بوده و به نوعی حسابسازی می كنند مدعی شد: صندوق بین المللی پول و سایر مراكز پولی و بانكی جهان نسبت به سیستم حسابرسی ایران دچار تردید هستند. 
این كارشناس اقتصادی گفت: یا باید بانك مركزی متولی حسابرسی بانكهای كشور شود یا حداقل سیستمهای حسابرسی به لحاظ تكنولوژی دچار ارتقا شوند. 

* لزوم تغییر در تركیب هیأت مدیره بانكها 

وی با بیان اینكه در خارج از ایران تركیب هیأت مدیره بین 15 تا 20 نفر است و این تركیب برای تزریق گرایشهای فكری به مدیرعامل و افراد تصمیم گیر است گفت: در این تركیب اساتید دانشگاه، مدیران حرفه ای و... برای بمباران اطلاعات (در زمینه های مختلف اقتصادی، برون سازمانی و...) به هیأت مدیره دیده می شود. 
این اقتصاددان با بیان اینكه در عمده كشورهای توسعه یافته، رئیس هیأت مدیره از مدیرعامل جدا است گفت: در بانكهای ایران، تعداد محدودی از بانكها هستند كه رئیس هیأت مدیره آن از مدیرعامل جدا باشد. 
وی با بیان باید معیارهای انتخاب مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره بازبینی مجدد شود افزود: در تركیب اعضای هیأت مدیره بانكها، نخبگان اقتصادی دیده نمی شوند. 
حكیمی پور گفت: علل عقب افتادگی برخی بانكهای كشور را باید در تركیب اعضای هیأت مدیره آنها جستجو كرد. تغییر تركیب اعضای هیأت مدیره بانكها به معنی دمیدن خونی تازه در بدنه سیستم بانكی است. 

* لزوم دسته بندی در بین بانكها 

این اقتصاددان گفت: بحث دسته بندی بانكها در حد حرف باقی مانده و هنوز معیارها و نحوه این دسته بندی اعلام نشده است. 
وی با تأكید بر اینكه بانكهای كشور نیاز به ساماندهی دارند افزود: از تأسیس تا خروج یك بانك از گردونه پولی كشور، باید بتوان برای آن معیارها و شاخصهایی تعیین كرد. 
حكیمی پور گفت: نباید چنین باشد كه هر بانكی دارای 400 میلیارد تومان بود پا به عرصه بگذارد و شروع به ایجاد هر میزان شعبه كند. 
وی افزود: تأسیس و گسترش بانكهای جدید بدون نظارت دقیق و كافی، برای اقتصاد كشور فوق العاده خطرناك هستند. 


برچسب ها:یك استاد دانشگاه در گفت‌وگو با بیست و سی،
ارسال توسط مصطفی شیری | تاریخ : سه شنبه 7 تیر 1390 | نظرات ()
تمام اخبار برگزیده ی روز
عناوین آخرین مطالب ارسالی از پایگاه خبری بیست و سی
صفحات دیگر

پیج رنک گوگل

پیج رنک

Online User